Staff

Teaching Staff

Louise Askey

Languages

Daniel Barber

FTL Maths

Alison Barker

Assistant Headteacher/Drama/Art

Lorna Barnfather

FTL Science

Gary Bellas

Maths

Bonnie Boyle

AFTL Science

Rachel Brindley

Geography

Samantha Clarkson

Progress Leader for Y9/10 & Drama

Emma Davies

Personal Development Co-ordinator & History

Louise Godley

FTL CAPA/Art

Jemma Gower

Progress Leader for Y7/8 & Geography

Sharon Grindrod

Business Studies/Maths

David Harbord

FTL Communications/Media/English

Anita Harwood

FTL English

Adam Hill

English

Phill Horan

Languages

Caroline Jesson

Assistant Headteacher/Science

Darren Lytham

AFTL Maths

Debbie McGloin

Headteacher/History

Malachi McGloin

Psychology

Les Mugridge

IT/Computing

Cheryl Nield

Physical Education

Jane Plant

Music

Lesleyanne Rainton

Food Technology/Catering

Rachael Quinn

FTL Humanities/History

Jill Rose

English

Katie Siddall

Biology (Y13)

Michelle Simms

Science

Kerry Taylor

Maths

Michael Taylor

Progress Leader for Y11 & PE/Maths

Jessica Tracey-Hill

AFTL English

Tim Williams

AFTL Communications & DT

Joanna Winterbottom

SENCo & Languages

Ian Withers

Assistant Headteacher & DT

John Worsley

Physical Education

Support Staff

Richard Barclay

Reprographics Technician

 

Tony Beard

Caretaker

 

Carole Bennison

Learning Supervisor

 

Angela Brown

Mid-day Supervisor

 

Julie Bull

Head’s Secretary

 

Garry Cash

School Business Manager

 

Joanne Charles

Facilities Manager

 

Anita Clarkson

Teaching Assistant

 

Sarah Cohen

Teaching Assistant/HLTA English

 

Jackie Donnelly

Receptionist

 

Nina Douglas

Science Technician

 

Patricia Eagar

Teaching Assistant/HLTA Science

 

Caroline Farren

Teaching Assistant

 

Sandy Gibson

CDT Technician

 

Nicole Grobben

Cover Supervisor

 

Joanne Gutteridge

Learning Resource Manager

 

Patricia Hadfield

Teaching Assistant

 

Catie-Anne Harper

Teaching Assistant

 

Alison Hesford

Data Manager

 

Shirley Hughes

Food Technician

 

Emily Hutton

Science Technician

 

Anne Johnson

Student Support Manager (Sixth Form)

 

Maxine Johnston

Y7/8 Year Manager

 

Paul Lawrence

Mid-day Supervisor

 

 

IT Manager

 

Helen McCall

Art Technician

 

Malachi McGloin

Y11 Year Manager

 

Sam Misell

Receptionist

 

Maureen Monaghan

Teaching Assistant

 

Jackie Partington

School Business Assistant

 

Tracey Perkins

HLTA

 

Craig Pickering

Groundsman

 

Debbie Rainford

Teaching Assistant

 

Anna Shaw

Site Supervisor

 

Colin Smith

Media Technician

 

Ben Streets

Teaching Assistant

 

Becki Taylor

Y9/10 Year Manager

 

Karen Tomlinson

Teaching Assistant

 

Frances Turner

Teaching Assistant Team Leader

 

 

ICT Technician

 

Waheeda Vora

Teaching Assistant/HLTA Maths

 

Carryn Wakelin

Examinations Officer

 

Julie Williamson

Teaching Assistant

 

Amanda Wilson

Teaching Assistant Team Leader